Šios dienos vardadieniai:
Dienos patarlė

Klaipėdoje atidaroma paroda Kristijonui Donelaičiui

Lapkričio 21 d. 17 30 val. „Klaipėdos galerijoje“
Bažnyčių g. 4/Daržų g. 10
atidaroma paroda
Tarptautinio projekto
 „Kristijonas Donelaitis. 300 metų jubiliejų pasitinkant“ .
Mažoji forma, gintaras

K. Donelaitis – vienas originaliausių Švietimo epochos Europos rašytojų, pasaulietinės lietuvių literatūros pradininkas, gyvenęs ir kūręs  XVIII a. viduryje, Mažojoje Lietuvoje. Jo kūryboje išsaugotos lietuvininkų tradicijos, papročiai, kalbinės ypatybės, gyvenimo būdas. Nuo 1743 metų iki pat mirties Kristijonas Donelaitis buvo Tolminkiemio parapijos pastorius.
2014 m. bus minimos K. Donelaičio 300 metų gimimo metinės. Tai – asmenybės idealai, žmogaus vertybės, pirmasis lietuvių literatūros buvimo paliudijimas, tautos istorija, tinkamiausia proga prisiminti ypač nusipelniusio Lietuvos kultūrai žmogaus kūrybą ir gyvenimą, atrasti naujų, šiuolaikinių jo kūrinių interpretacijų, mene, priminti K. Donelaičio tekstų unikalumą, istorinę reikšmę, Klaipėdos krašto vizualiojo meno meistrams.
Mažosios Lietuvos lietuvių grožinės literatūros pradininko K. Donelaičio jubiliejų paminėti – mūsų krašto dailininkams garbės reikalas, nes jis savo kūryboje įamžino lietuvininkų gyvenimo būdą, mentalitetą, pasaulėžiūrą.
Tai jau trečiasis projekto etapas:  pirmasis tarptautinio projekto „Kristijonas Donelaitis. 300 metų jubiliejų pasitinkant“ projektas, tapybos pleneras, įvyko 2011 m.   Tolminkiemyje (dabar Čistyje Prudy), antrasis projekto etapas vyko 2012 m., grafikos paroda, kuriuose dalyvavo Lietuvos ir Rusijos dailininkai.  Šiame projekte dalyvauja   skulptoriai ir  taikomojo meno  dailininkai.
Gausybėje projektinių parodų   susijusiu su K.Donelaičio jubiliejinių metų paminėjimu, mažosios plastikos, taikomojo meno  projektas išskirtinis tuo, kad kompozicijos pagrindas – gintaras. Pagarba gintarui, organinės kilmės mineralui – projekte  suteiktas išskirtinis dėmesys. Ši medžiagą panaudota kompozicijoje su kitoms medžiagomis: emaliu, metalu, keramika, medžiu.  Gintaras menininkui teikia daug galimybių:. tai iškalbingas pašnekovas, o santykyje su kitomis medžiagomis atskleidžia  kompozicijos esmę.
K. Donelaičio kūryba – iššūkis ir plačių galimybių šaltinis ne tik mūsų šalies, bet Kaliningrado dailininkams, kurių dalyvavimas projekte – galimybė iš arčiau pažinti ir savitai interpretuoti didžiojo Mažosios Lietuvos dainiaus kūrybą ir asmenybę.
Gintarą, kaip sustabdytą gyvos gamtos akimirką – galima gretinti  su K.Donelaičio epochos sustabdytu istoriniu laikmečiu.

Paroda veiks iki 2014 m. sausio mėn.

lina rekasiene1
Lina Rekašienė. „Jau saulelė atkopdama…“ 2013 m., 30 x 30, gintaras, medis

albertas zulkus11
Albertas Žulkus „Kristijonas Donelaitis“ 2013 m. gintaras,liepa, h 34cm

Klaipėdos.info

(Visited 97 times, 1 visits today)
123456