L. Donskis: „Iš Dalai Lamos knygų galima mokytis žmogiškųjų vertybių“

0
35
Menas-buti-laimingam

Menas-buti-laimingamNe visi turėjo galimybę susitikti su trečiąkart Lietuvoje viešėjusiu dvasiniu Tibeto vadovu Dalai Lama, tačiau susipažinti su jo mintimis ir skleidžiamomis vertybėmis gali kiekvienas. Leidykla „Alma litera“ primena, kad lietuviškai išleistos net keturios Nobelio taikos premija apdovanoto vienuolio knygos, kuriose įamžintas ir svarbiausias jo įsipareigojimas – užuojautos, atlaidumo, pakantumo skleidimas.

Situaciją Tibete nuolat stebintis Europos Parlamento narys Leonidas Donskis sako, kad šių laikų taikaus pasipriešinimo simboliu tapusio vienuolio apsilankymas Lietuvai buvo labai svarbus, ir primena, kad būtent Dalai Lama buvo vienas pirmųjų pasveikinusių Nepriklausomybę atgavusią Lietuvą. Profesoriaus teigimu, iš Jo Šventenybės minčių, pasisakymų ar knygų dar ir šiandien galima mokytis žmogiškųjų vertybių.

„Iš gerbiamo Dalai Lamos galime pasisemti kantrybės, pagarbos ne tik sau, bet ir kitiems. Tiems, kurie tavęs nesupranta ir galbūt laiko priešu. Dalai Lama primena, kad būtent kantrybė bei budistinė ramybė, pagarba pasauliui ir žinojimas, kad nieko nereikia dramatizuoti, nes viskam yra savas laikas, yra išties svarbios pamokos. Dažnai be reikalo norime, kad pasaulis keistųsi greitai ir akimirksniu atneštų trokštamų rezultatų, o čia Tibeto dvasinis vadovas Dalai Lama XIV siūlo priešingai – permąstyti savo veiksmus bei pasirinkimus ir pirmiausiai kelti reikalavimus pačiam sau“, – pasakojo L. Donskis.

Tuo metu Jo Šventenybės knygas išleidusios leidyklos „Alma littera“ direktorė Danguolė Viliūnienė priduria, kad tai, ko savo žodžiais, mintimis ir knygomis moko vienas garbingiausių mūsų amžiaus dvasinis vadovas Dalai Lama yra skirta visiems žmonėms, nesvarbu, kokia jų rasė, religija ir pažiūros.

„78-erių metų Nobelio premijos laureatas tibetiečių kalba yra parašęs daugiau kaip 20 budizmo filosofijos, religijos ir praktikos veikalų, kurie nesensta ir šiandien yra aktualūs tiek senam, tiek jaunam žmogui iš bet kurio pasaulio kampelio. Dalai Lamos išmintis yra pripažįstama ir vertinama visame pasaulyje, tad džiaugiamės, kad jo mintys bei patarimai pasiekiami ir lietuvių kalba“, – sakė D. Viliūnienė.

Pirmoji lietuviškai išleista Jo Šventenybės knyga „Menas būti laimingam“ išleista dar 2010-aisiais. Ją sudaro psichologo ir budistų dvasinio vadovo pašnekesiai apie kiekvieno žmogaus vidinę siekiamybę  patirti laimę, būti laimingam. Knygoje nuosekliai pasakojama, kaip pasiekti daugiau laimės ir įveikti neišvengiamas gyvenimo prieštaras, nusivylimą bei stresą.

Antroji knyga – „Kaip pažinti save“ – pasirodė po metų ir yra skirta savistabai ugdyti. Joje pasaulio budistų lyderis skaitytojams atskleidžia, kaip atpažinti ir išsklaidyti klaidingą supratimą apie save, praktikuoti budistinę savistabą ir meditaciją.

Šiais metais lietuviškai pasirodė net dvi dvasinio Tibeto lyderio knygos. Veikale „Visata vienoje dalelėje. Apie mokslą ir dvasingumą“ Dalai Lama, žvelgdamas iš budizmo perspektyvos, apibendrina savo pokalbius su mokslo žmonėmis. Jis sako, kad net ir labiausiai pažengusiose mokslo šalyse žmonės ir toliau kenčia, ypač emociškai ir psichologiškai. Kai reikia numalšinti fizinį skausmą, praverčia mokslas, bet su dvasinėmis kančiomis galima susidoroti tik puoselėjant gailestingumą ir keičiant savo požiūrį.

Naujausioje knygoje „Nerimastingas pasaulis“ Dalai Lama ir psichiatras Hovardas Katleris dalijasi savo įžvalgomis apie tai, ar įmanoma būti laimingam ir matyti prasmę net baisių kančių, smurto ir nevaldomų įvykių akivaizdoje. Knygoje nagrinėjamos globalių pasaulio nelaimių priežastys ir pasekmės, parodomas išminties, susitaikymo, atjautos ir vilties kupinas kelias, suteikiantis prasmės ir skatinantis gyvenimą priimti tokį, koks jis yra.

Dalai Lamos knygas išleidusi leidykla „Alma littera“ jau daugiau kaip 20 metų vykdo savo misiją – skatina pažinimo ir skaitymo poreikį, teikia pažinimo džiaugsmą ir skaitymo malonumą. Didžiausia Baltijos šalyse leidykla „Alma littera“ leidžia knygas suaugusiesiems, vaikams ir paaugliams, šviečiamąją ir mokomąją literatūrą.

Klaipėdos.info