9 C
Klaipėda
2024 / 05 / 17

Ar mūsų valstybė pajėgi sustabdyti diabeto plitimą?

Ar jau skaitėte?

Woman Performing Blood Test on Herself
Woman Performing Blood Test on Herself

Lietuvoje sparčiai daugėja sergančiųjų antrojo tipo diabetu, per pastaruosius dvejus metus jų padaugėjo net 10 proc. – dabar šia liga serga kas dvidešimtas žmogus, tačiau gydytojai skaičiuoja, kad jeigu liga ir toliau taip plis, netrukus cukriniu diabetu sirgs kas dešimtas šalies gyventojas. Daugėja ir cukriniu diabetu sergančių vaikų. Todėl būtina kuo skubiau imtis priemonių, kurios sustabdytų šią 21-ojo amžiaus epidemiją.

- Reklama -

Rengia nacionalinį susitarimą

LR Seime vykusioje diskusijoje „Diabetas – ar valstybė pasirengusi priimti iššūkį?” gydytojai konstatavo, kad nebeužtenka vien medikų pastangų suvaldyti cukrinio diabeto plitimą. Liga sunki ir klastinga. Todėl būtinas nacionalinis susitarimas, kad ligos profilaktikos priemones imtų taikyti ne tik sveikatos, bet visų ūkio šakų – švietimo, energetikos, žemės ūkio, sporto, transporto, miestų planavimo, aplinkos apsaugos, darbo, finansų, ekonomikos plėtros ir kt. – darbuotojai.

Iš specialistų sudaryta darbo grupė parengė Nacionalinės diabeto programos projektą. Jos tikslas – pakeisti žmonių gyvenimo būdą. „Jei žmonės nepakeis įpročių, kovoti su diabetu beprasmiška”, – teigė Lietuvos endokrinologų draugijos pirmininkas ir vienas iš programos rengėjų prof. Antanas Norkus.

Laukia iššūkiai

Didelis iššūkis teks švietimo sistemai. Ji turės rūpintis informacijos apie sveiką gyvenimo būdą sklaida ir gyventojų naujų įpročių formavimu. Mat ligą plisti skatina vakarietiškas gyvenimo būdas, urbanizacija, ydinga mityba, mažas fizinis aktyvumas ir pan. veiksniai. Visa tai lemia nutukimą, kuris yra pagrindinė priežastis, dėl kurios susergama 2-jo tipo cukriniu diabetu.

- Reklama -

„Labai svarbu pasiekti, kad žmonėms liga būtų nustatoma laiku. Šiuo metu Lietuvoje yra registruota 110 tūkst. sergančiųjų diabetu. Nors tai didelis skaičius, tačiau dar antra tiek žmonių nežino, kad jie serga. Taip yra todėl, kad iš pradžių liga yra be aiškių ir akivaizdžių simptomų. Žmogus susivokia tik tuomet, kai diabetas sukelia komplikacijų, – sako prof. A. Norkus. – Šiuos žmones reikia surasti ir suteikti jiems pagalbą.”

Tyrimai turi būti atlikti rizikuojantiems susirgti žmonėms, – nutukusiems, tiems, kieno šeimos nariai yra sirgę diabetu, taip pat nėščiųjų diabetu sirgusioms moterims, taip pat žmonėms, kurie skundžiasi diabetui būdingais simptomais, kuriuos anksti ištiko infarktas, insultas ir pan.

Gydymas – individualus

Dabar gydant diabetu sergančius žmones, keliamas tikslas pasiekti, kad glikuoto hemoblogbino kiekis turi būti mažesnis kaip 7 procentai. Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikos Endokrinologijos centro vadovė, Žydrūnė Visockienė įsitikinusi, kad visiems ligoniams turi būti nustatomi individualūs cukrinio diabeto gydymo tikslai.

- Reklama -

„Koks kraujyje turi būti glikuoto hemoblogbino kiekis turi būti apskaičiuota kiekvienam ligoniui atskirai, nes žmonės yra skirtingi. Tai nustatoma, atsižvelgiant į paciento amžių, kiek laiko jis serga diabetu, ligos tipą, kitas ligas, kuriomis jis serga ir dar daug kitų veiksnių”, – teigė dr. Ž. Visockienė.

Tai padarę gydytojai ligoniui gali parinkti tinkamiausią – individualų – gydymą. Nors, pasak specialistės, tai nėra lengva padaryti, nes vaistų gydyti cukrinį diabetą yra labai daug, iš jų reikia parinkti konkrečiam ligoniui tinkamiausią derinį, kuris leistų pasiekti, kad sergantis diabetu žmogus nepatirtų komplikacijų. Pastaraisiais metais apie tai plačiai kalba pasaulio medikų bendruomenė, taip gydyti ligonius reikalauja tarptautiniai cukrinio diabeto gydymo gidai.

„Deja, Lietuvoje kompensuojamųjų vaistų aprašas, kuriuo turime vadovautis skirdami gydymą, ne visuomet leidžia pacientams parinkti individualų gydymą ir gydytojus įspraudžia į ne medicininius, o finansiniuos rėmus. Ar tie finansiniai rėmai yra pagrįsti irgi abejoju, nes prasta ilgalaikė diabeto kontrolė skatina komplikacijų vystymąsi, o jų gydymas kainuoja labai brangiai. Lėšų sutaupymas šiandien nereiškia gero finansinio, o juo labiau medicininio rezultato, todėl turi būti priimami ilgalaikiai sprendimai”, – teigia gydytoja.

Dr. Ž. Visockienės teigimu, pagal dabar esančią tvarką, žmogui nustatyti cukrinį diabetą ir jį gydyti turi teisę šeimos gydytojai, tačiau jei jiems nepavyksta tinkamai kontroliuoti gliukozės kiekio kraujyje, gydytojai privalo tokį pacientą siųsti konsultacijai pas endokrinologą. Deja, sostinėje atliktas auditas parodė, kad tik mažiau kaip pusė tokių ligonių siunčiami konsultacijai.

„Kodėl? Mes to nuolatos klausiame, bet atsakymo nežinome, – sako dr. Ž. Visockienė. – Manau, kad tam įtakos turi daugybė veiksnių – poliklinikose nustatyta tvarka, paties gydytojo pozicija, galbūt informacijos apie situaciją trūkumai. Todėl turi būtų parengta tvarka, kuri neleistų gydytojams interpretuoti – noriu siunčiu, noriu – ne.”

Dėl dabartinės tvarkos dalis šių ligonių vartoja vaistus, kuriuos perka valstybė, neretai už juos primoka ir iš savo kišenės, bet tai jų nesaugo nuo ligos komplikacijų.

Liga – ne vien medicinos problema

„Labai džiaugiamės, kad galų gale buvo nuspręsta vaikams kompensuoti insulino pompų keičiamųjų dalių įsigijimą, – sako televizijos laidų vedėja Edita Milažytė, – tačiau reikia sutvarkyti taip, kad mažiesiems ligoniams būtų prieinamos ir pačios pompos. Šiuo metu esanti tvarka netenkina pacientų poreikių, nes jie gali naudoti tik vienos rūšies pompas. Jeigu ligoniui jos netinka, pavyzdžiui, dėl alergijos ar yra nepatogios, pirkti kitos rūšies pompą tėvai turi savo lėšomis. Kodėl negalima padaryti taip, kaip su klausos aparatais, dirbtiniais sąnariais ar vaistais, kai kompensuojama bazinė kaina, o ligoniai iš kelių gali rinktis tinkamiausią pompą?”

Vaikų endokrinologų asociacijos prezidentė, profesorė Rasa Verkauskienė pridūrė, kad nekompensuojami ir vaikams labai svarbūs nuolatinio gliukozės matavimo jutikliai, ribojamas apmokamų slaugytojų diabetologų konsultacijų skaičius.

Profesorė atkreipė dėmesį ir į socialines ligos pasekmes. Šalyje nėra ir cukriniu diabetu sergančių vaikų priežiūros sistemos vaikų ugdymo įstaigose – darželiuose ir mokyklose. Labai dažnai vaikai sergantys diabetu net nepriimami į darželį, dėl to daug motinų yra priverstos atsisakyti darbo, dėl nuolatinės įtampos sergančio vaiko tėvai skiriasi.

Sergantiems vaikams mokyklose nesaugu, nes nei pedagogai, nei visuomenės sveikatos darbuotojai pagal šiuo metu galiojančius įstatymus diabetu sergantiems vaikams neturi teisės suteikti būtinos medicininės pagalbos, taigi ir pamatuoti gliukozės kiekį kraujyje.

Sveikatos apsaugos ministrė Rimantė Šalaševičiūtė patikino, jog Nacionalinės diabeto programos projektas analizuojamas ekspertų, per mėnesį jie turėtų pateikti išvadas. Taip pat ministrė tvirtino, jog ministerija yra pasirengusi kompensuoti insulino pompų įsigijimą, tačiau tam kol kas trukdo administracinės kliūtys.

Specialistai aiškino, jog lėšų rasti būtina, nes šiandien sutaupytos lėšos tampa milžiniškomis išlaidomis rytoj, nes ligonius reikia gydyti nuo labai sunkių ligų, žmonės tampa neįgaliais ir nebegali dirbti, juos reikia išlaikyti.

- Reklama -

Kaip išsirinkti sodybą savo vestuvėms?

Senovę menanti sodyba yra puiki idėja vestuvių temai. Jį sieja draugiškas asociacijas ir, svarbiausia, ji asocijuojasi su gamta. Jaunos poros vis dažniau siekia istoriją primenančių akcentų, nes tai – grįžimas prie to, kas tikra,...

Atsargų valdymas įmonėje – prasmė ir būtinumas

Atsargų valdymas yra vienas iš pagrindinių šiuolaikinių įmonių iššūkių. Tinkamas požiūris į šią veiklos sritį turi tiesioginės įtakos ne tik įmonės veiklos likvidumui, bet ir jos gebėjimui patenkinti klientų lūkesčius ir pasiekti konkurencingumą rinkoje....

Vyriška odinė rankinė per petį: praktiška ir patogu

Kiekvienas vyras savo spintoje turėtų turėti keletą privalomų aksesuarų - tai patvirtins dauguma dailiosios lyties atstovių. Peteliškė, kaklaraištis ar rankogalių sagos yra klasika, tačiau yra ir kasdienių aksesuarų, pavyzdžiui, kuprinės ir vyriškos rankinės per...

Kaip tinkamai pasiruošti kelionėms į Europą?

Svajojate apie patogią ir pigią kelionę į Vokietiją, Belgiją ar Olandiją, bet nelabai žinote, kur tokią kelionę rasti? O kelionės pasiruošime svarbiausias etapas – tinkamas transporto susiradimas. Turėdami gana platų pasirinkimą pasiūloje, pradedame ieškoti...

Patarimai, kaip išsirinkti patikimą antivirusinę programą

Antivirusinis produktas yra programa, skirta aptikti ir pašalinti virusus ir kitą kenkėjišką programinę įrangą iš jūsų kompiuterio. Kenkėjiška programinė įranga – tai kodas, galintis pakenkti jūsų kompiuteriams, bei juose esantiems duomenims. Įrenginiai gali būti...

Kineziterapeutai – sporto ir reabilitacijos specialistai

Fizinis aktyvumas pastarosiomis dienomis drastiškai išaugo siekiant išlaikyti sveiką gyvenimo būdą. Dauguma žmonių renkasi sportą, o ne mankštą. Sportas yra dviprasmiškas sveikatai, turintis ir teigiamą, ir neigiamą poveikį. Tai pirmiausia pagerina fizinę kūno būklę,...

Įmonių steigimo eiga

Prieš kuriant įmonę, labai svarbu atlikti išsamų rinkos tyrimą ir analizę. Tai apima tikslinės rinkos nustatymą, konkurentų analizę ir galimos prekės ar paslaugos paklausos įvertinimą. Atlikdami išsamų tyrimą, verslininkai gali įgyti vertingų įžvalgų apie...

Chirurgas įspėja apie plačiai pasaulyje paplitusią ligą: net 80 proc. atvejų paveldima genetiškai

Venų ligos – vienos plačiausiai paplitusių ligų pasaulyje. Kas ketvirta pasaulio moteris ir kas šeštas vyras turi veninį kraujotakos nepakankamumą. Pasak sveikatos priežiūros tinklo „Antėja“ kraujagyslių chirurgo Narimanto Markevičiaus, svarbu laiku atpažinti sveikatos sutrikimus...

Atsirado blusų? Patarimai, ką daryti

Šiltas ruduo padidino blusų aktyvumą, kenkėjų kontrolės ekspertai jų aptinka ne tik rūsiuose, namuose, kur laikomi gyvūnai, bet ir vaikų darželiuose, gamybinėse patalpose bei viešuosiuose tualetuose. Ką daryti, jei patalpose pastebėtos blusos? „Blusos gali tapti...

Imuninė sistema: reaguoti ir nereaguoti

Prasidėjo ruduo, artėja žiema. Imame sukti galvą, kaip galėtume išvengti daugybės ligų ir išgirstame skambų patarimą: stiprink imunitetą. Visgi Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centro (VU GMC) profesorė, imunologė dr. Aurelija Žvirblienė nesižavi imuniteto stiprinimo...

Fizinis aktyvumas, smegenų lavinimas ir miegas – svarbiausi būdai, padedantys gerinti atmintį

Atmintis – gyvybiškai svarbi žmogaus gyvenimui. Dauguma situacijų, kai ką nors pamirštame, eikvoja mūsų laiką ir kelia įtampą. Didėjant informacijos srautams, greitėjant gyvenimo ritmui, nemažai žmonių skundžiasi suprastėjusia atmintimi. Dėl to nukenčia gyvenimo kokybė....

Kiek laiko automobilį verta drausti kasko?

Rugpjūčio mėnesį net kelissyk siautusi stichija negailėjo nei pastatų, nei automobilių. Pastarųjų savininkams audrų padaryta žala sudarė kone pusę visų registruotų žalų. Tačiau į draudimo išmokas pretenduoja tik tie, kurie apsidraudė automobilius kasko draudimu....

Belaidė apsaugos sistema: kaip ji gali sumažinti vagystės riziką?

Šiuolaikiniame pasaulyje verslo ir namų apsaugos sistemos tapo neatsiejama apsaugos nuo vagysčių, vandalizmo ir kitos nusikalstamos veiklos dalimi. Tobulėjant technologijoms, apsaugos sistemos išsivystė į kameras, signalizacijas, prieigos kontrolės sistemas ir kitas pažangias funkcijas. Be investicijų...

Ar ekologiškos arbatos tinka kiekvienam?

Lietuvoje žmonės nuo seno rinko vaistažoles ir jas džiovino. Kiekviena mama ir moteris žinojo pievoje augančių gėlių pavadinimus ir žinojo nuo kokių negalavimų ar ligų jos gali padėti. Šis žinojimas ir amatas buvo perduodamas...