14 C
Klaipėda
2024 / 05 / 02

Protinę veiklą skatina tinkama mityba

Ar jau skaitėte?

Tyrimais nustatyta, kad visaverčiai pusryčiai maždaug 30 procentų padidina darbingumą. Taigi jeigu laukia nelengva darbo diena, nepamirškite organizmą aprūpinti energijos atsargomis.

- Reklama -

Tam tinkamiausios – košės. Kruopos turi B grupės vitaminų, jie pagerina galvos smegenų veiklą ir padeda nugalėti stresą. Be to, kruopose yra sudėtingų angliavandenių. Būtent iš jų galvos smegenys gauna gliukozės, o ji skatina veikti, padeda sutelkti dėmesį.
Pats greičiausias būdas aprūpinti smegenis gliukoze – suvalgyti ką nors saldaus: šokolado, torto kąsnelį ar tiesiog gabalėlį cukraus. Tie produktai turi paprastų angliavandenių. Jie padidina kraujyje cukraus koncentraciją per pirmąsias 15 minučių pavalgius.
Tačiau, greitai didėjant cukraus koncentracijai, išsiskiria didelis kiekis insulino, kuris mažina gliukozės kiekį kraujyje. O sudėtingi angliavandeniai aprūpina organizmą energija beveik visai dienai.
Todėl verčiau vartoti sudėtingus angliavandenius, kuriuose gliukozė „išlaisvinama“ pamažu, tad poveikis būna ilgesnis.
Mėgstantiesiems tradicinius angliškus pusryčius – kiaušinienę su kumpiu – patartina tą patiekalą valgyti tik poilsio dienomis. Mat riebalų perteklius lėtina smegenų veiklą.
Per bandymus su laboratorinėmis pelėmis tai įrodė Konektikuto (JAV) universiteto mokslininkai. Jie vienos grupės graužikus šėrė įprastu pašaru, o kitam būriui davė gerokai riebesnį.
Praėjus mėnesiui tyrėjai atliko testą – po vieną pelę leido į labirintą ir žiūrėjo, per kiek laiko iš jo ištrūks. Tai pakartojo kelis kartus. Pasirodo, kad tie graužikai, kurie ėdė liesesnį pašarą, kur kas greičiau surado kelią iš labirinto.
Baltymai smegenų veiklai taip pat reikalingi. Jie – pagrindinė medžiaga, iš kurios susidaro organizmo ląstelės ir audiniai. Baltymai užtikrina organizmo energijos balansą. Sumažėjus baltymų kiekiui maiste, sulėtėja audinių ir ląstelių atsinaujinimas, mažėja fermentų ir hormonų kiekis. Pakankamas baltymų kiekis maiste teigiamai veikia galvos smegenų žievės funkcijas, padidina centrinės nervų sistemos tonusą.
Pasak specialistų, protinį darbą dirbančiam žmogui vienam kūno masės kilogramui reikia 1,3 gramo baltymų. Organizme nėra didelių jų atsargų, todėl baltymų būtina gauti su maistu. Daug gyvulinės kilmės baltymų yra mėsos, žuvies patiekaluose.
Tačiau valgyti reikia saikingai – jeigu skrandis prikemšamas, virškinimo metu išsiplečia kraujagyslės ir papildomai priteka kraujo į vidaus organus. Kaloringam, daug baltymų turinčiam maistui virškinti reikia nemažai energijos. Tad ji paimama iš darbui skirtos energijos, taigi galvos smegenys pradeda badauti. Be to, specialistai tvirtina, kad vartojant daug mėsos produktų gaunamas per didelis aminorūgščių kiekis.
Tai gali lemti organų ir sistemų funkcijų sutrikimus. Pirmiausia nukentės purino apykaita, inkstai ir kt.
Daug dirbantieji dažnai neturi laiko suvalgyti visaverčių pietų. Reikėtų iš anksto numatyti situaciją ir iš namų atsinešti ką nors užkąsti. Tai gali būti salotos su vištiena, kepta žuvis, mėsainis, sumuštiniai su mėsa ar sūriu ir kt. Tačiau maistas neturi būti riebus, nereikia jo gardinti kečupu, majonezu, garstyčiomis.
Pietauti būtina, nes įrodyta, kad, organizmui badaujant, smegenys funkcionuoja tris kartus blogiau.
Darboholikai turi būti ištvermingi. Tačiau stresai, konfliktai, įvairios nerimauti verčiančios situacijos sveikata iki tol nesiskundusį žmogų gali susargdinti – jis dažniausiai ima skųstis širdies negalavimais. Kad būtų užkirstas kelias ligai, reikia iš anksto pasirūpinti širdimi.
Brokoliai – būtent tos daržovės, kurios gali pagelbėti. Tos rūšies kopūstuose yra medžiagų, apsaugančių širdį nuo deguonies stygiaus. Tai paaiškėjo atlikus keletą bandymų su laboratorinėmis pelėmis.
Konektikuto universiteto mokslininkai mėnesį vienos grupės graužikams davė brokolių ekstrakto ir stebėjo, koks gyvūnėlių širdies darbas.
Palyginti su kitomis pelėmis, kurios buvo šeriamos įprastai, brokoliais mintančių gyvūnų širdis funkcionavo geriau, to organo veiklos nesutrikdė netgi didesni krūviai, be to, sumažėjo širdies raumens sutrikimai dėl deguonies trūkumo.
Apsauginį brokolių efektą, tyrinėtojų teigimu, galima paaiškinti tuo, kad jie turi tam tikrų medžiagų, stimuliuojančių baltymo tioredoksino susidarymą. Šis baltymas apsaugo ląsteles, kai sutrinka širdies raumens aprūpinimas krauju.
Jeigu dėl darbo grafiko dažnai nespėjama papietauti, bet vakare stengiamasi atsigriebti ir sočiai pavalgyti, mokslininkai pataria į savo valgiaraštį įtraukti brokolius. Jie naudingi ne tik širdžiai. Tuose kopūstuose yra antioksidantų, vitaminų, skaidulų, o jos gerina virškinimą, stimuliuoja imuninę sistemą.
Jei per vakarienę dažnokai valgoma kepta mėsa (ji turi kancerogenų, didinančių skrandžio vėžio riziką), vertėtų kaip garnyrą patiekti brokolius. Mat ši daržovė mažina skrandžio vėžio riziką, be to, padeda tuos kancerogenus iš organizmo šalinti. Tereikia suvalgyti tik 70 g brokolių.

Naudingi produktai:
Protinį darbą dirbantys žmonės turi valgyti visavertį maistą. Galvos smegenų ląstelėms naudingi riešutai, ypač graikiniai, nes juose yra daug vitamino E. Be to, šis vitaminas atitolina ląstelių senėjimą. Naudinga valgyti ir žemės riešutus. Juose gausu magnio, o jo reikia nerviniams impulsams perduoti.
Iš vaisių atmintį geriausiai stiprina bananai. Juose taip pat gausu magnio bei vitamino B6.
Labai vertingos ir datulės – kalio, fosforo, magnio ir lengvai pasisavinamos gliukozės šaltinis. Visa tai padeda smegenų veiklai.
Atmintį gerinti pagelbsti raudonos spalvos daržovės – saldžiosios paprikos, morkos, pomidorai. Iš savo valgiaraščio nereikėtų išbraukti ir ankštinių daržovių. Jose gausu B grupės vitaminų, magnio, kalcio, fosforo, kalio ir geležies.
Įrodyta, kad protinei veiklai pagerinti naudingos kruopos, ypač rudieji ryžiai. Taip pat naudinga valgyti avižų, grikių, manų kruopų patiekalus, nes jose daug vitamino B. Iš pieno produktų geriausiai rinktis neriebią varškę. Joje yra lengvai pasisavinamų baltymų, būtino nervinėms ląstelėms lecitino, kalcio, vitamino B2. Prieskonius atminčiai stiprinti rekomenduodavo jau senovės daktarai. Ypač gerai veikia cinamonas ir imbieras, pranešama sveikatosossodas.lt tinklalapyje.

- Reklama -

Kaip išsirinkti sodybą savo vestuvėms?

Senovę menanti sodyba yra puiki idėja vestuvių temai. Jį sieja draugiškas asociacijas ir, svarbiausia, ji asocijuojasi su gamta. Jaunos poros vis dažniau siekia istoriją primenančių akcentų, nes tai – grįžimas prie to, kas tikra,...

Atsargų valdymas įmonėje – prasmė ir būtinumas

Atsargų valdymas yra vienas iš pagrindinių šiuolaikinių įmonių iššūkių. Tinkamas požiūris į šią veiklos sritį turi tiesioginės įtakos ne tik įmonės veiklos likvidumui, bet ir jos gebėjimui patenkinti klientų lūkesčius ir pasiekti konkurencingumą rinkoje....

Vyriška odinė rankinė per petį: praktiška ir patogu

Kiekvienas vyras savo spintoje turėtų turėti keletą privalomų aksesuarų - tai patvirtins dauguma dailiosios lyties atstovių. Peteliškė, kaklaraištis ar rankogalių sagos yra klasika, tačiau yra ir kasdienių aksesuarų, pavyzdžiui, kuprinės ir vyriškos rankinės per...

Kaip tinkamai pasiruošti kelionėms į Europą?

Svajojate apie patogią ir pigią kelionę į Vokietiją, Belgiją ar Olandiją, bet nelabai žinote, kur tokią kelionę rasti? O kelionės pasiruošime svarbiausias etapas – tinkamas transporto susiradimas. Turėdami gana platų pasirinkimą pasiūloje, pradedame ieškoti...

Patarimai, kaip išsirinkti patikimą antivirusinę programą

Antivirusinis produktas yra programa, skirta aptikti ir pašalinti virusus ir kitą kenkėjišką programinę įrangą iš jūsų kompiuterio. Kenkėjiška programinė įranga – tai kodas, galintis pakenkti jūsų kompiuteriams, bei juose esantiems duomenims. Įrenginiai gali būti...

Kineziterapeutai – sporto ir reabilitacijos specialistai

Fizinis aktyvumas pastarosiomis dienomis drastiškai išaugo siekiant išlaikyti sveiką gyvenimo būdą. Dauguma žmonių renkasi sportą, o ne mankštą. Sportas yra dviprasmiškas sveikatai, turintis ir teigiamą, ir neigiamą poveikį. Tai pirmiausia pagerina fizinę kūno būklę,...

Įmonių steigimo eiga

Prieš kuriant įmonę, labai svarbu atlikti išsamų rinkos tyrimą ir analizę. Tai apima tikslinės rinkos nustatymą, konkurentų analizę ir galimos prekės ar paslaugos paklausos įvertinimą. Atlikdami išsamų tyrimą, verslininkai gali įgyti vertingų įžvalgų apie...

Chirurgas įspėja apie plačiai pasaulyje paplitusią ligą: net 80 proc. atvejų paveldima genetiškai

Venų ligos – vienos plačiausiai paplitusių ligų pasaulyje. Kas ketvirta pasaulio moteris ir kas šeštas vyras turi veninį kraujotakos nepakankamumą. Pasak sveikatos priežiūros tinklo „Antėja“ kraujagyslių chirurgo Narimanto Markevičiaus, svarbu laiku atpažinti sveikatos sutrikimus...

Atsirado blusų? Patarimai, ką daryti

Šiltas ruduo padidino blusų aktyvumą, kenkėjų kontrolės ekspertai jų aptinka ne tik rūsiuose, namuose, kur laikomi gyvūnai, bet ir vaikų darželiuose, gamybinėse patalpose bei viešuosiuose tualetuose. Ką daryti, jei patalpose pastebėtos blusos? „Blusos gali tapti...

Imuninė sistema: reaguoti ir nereaguoti

Prasidėjo ruduo, artėja žiema. Imame sukti galvą, kaip galėtume išvengti daugybės ligų ir išgirstame skambų patarimą: stiprink imunitetą. Visgi Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centro (VU GMC) profesorė, imunologė dr. Aurelija Žvirblienė nesižavi imuniteto stiprinimo...

Fizinis aktyvumas, smegenų lavinimas ir miegas – svarbiausi būdai, padedantys gerinti atmintį

Atmintis – gyvybiškai svarbi žmogaus gyvenimui. Dauguma situacijų, kai ką nors pamirštame, eikvoja mūsų laiką ir kelia įtampą. Didėjant informacijos srautams, greitėjant gyvenimo ritmui, nemažai žmonių skundžiasi suprastėjusia atmintimi. Dėl to nukenčia gyvenimo kokybė....

Kiek laiko automobilį verta drausti kasko?

Rugpjūčio mėnesį net kelissyk siautusi stichija negailėjo nei pastatų, nei automobilių. Pastarųjų savininkams audrų padaryta žala sudarė kone pusę visų registruotų žalų. Tačiau į draudimo išmokas pretenduoja tik tie, kurie apsidraudė automobilius kasko draudimu....

Belaidė apsaugos sistema: kaip ji gali sumažinti vagystės riziką?

Šiuolaikiniame pasaulyje verslo ir namų apsaugos sistemos tapo neatsiejama apsaugos nuo vagysčių, vandalizmo ir kitos nusikalstamos veiklos dalimi. Tobulėjant technologijoms, apsaugos sistemos išsivystė į kameras, signalizacijas, prieigos kontrolės sistemas ir kitas pažangias funkcijas. Be investicijų...

Ar ekologiškos arbatos tinka kiekvienam?

Lietuvoje žmonės nuo seno rinko vaistažoles ir jas džiovino. Kiekviena mama ir moteris žinojo pievoje augančių gėlių pavadinimus ir žinojo nuo kokių negalavimų ar ligų jos gali padėti. Šis žinojimas ir amatas buvo perduodamas...