17 C
Klaipėda
2024 / 05 / 04

Trys milijonai liko tik dainoje

Ar jau skaitėte?

- Reklama -

Visuotinio gyventojų surašymo išankstiniais duomenimis, šalyje jau neliko nė 3 milijonų gyventojų, tačiau kol kas nėra jokio plano, kaip sustabdyti masinę emigraciją. Marijono Mikutavičiaus apdainuoti trys milijonai Lietuvos piliečių, atrodo, ir liks tik dainoje.

Statistikos departamentas pranešė, kad iki gegužės 5-osios visuotinio gyventojų surašymo metu yra surašyta apie 2,74 mln. gyventojų.

„Negalutiniais duomenimis, tai sudaro daugiau nei 85 procentus Lietuvos gyventojų, kurių skaičius įvertintas remiantis Gyventojų registro duomenimis (2011 m. kovo 1 d. Lietuvoje buvo 3,23 mln. gyventojų)“, – teigiama pranešime.

Ir nors Statistikos departamentas mėgina šviesesnėmis spalvomis pateikti informaciją, neva spauda oficialią statistiką interpretavo, vis dėlto ši institucija pati pripažįsta, kad 3 mln. gyventojų šalyje jau nebėra. „Išankstiniais surašymo duomenimis, Lietuvos gyventojų skaičius nesieks 3 milijonų“, – konstatuoja Statistikos departamentas.

Šie bauginantys skaičiai verčia aukštyn kojomis visas Vyriausybės prognozes, o „Sodros“ reformai, atrodo, reikės daug „kietesnio“ plano „B“. Atkūrus nepriklausomybę 1991 m. Lietuvoje gyveno daugiau kaip 3,7 mln. žmonių.

- Reklama -

Ko gero, Lietuvoje nėra šeimos, kurios neužkliudė emigracijos banga. Taip jau sutapo, kad Statistikos departamento pranešimas apie katastrofiškai ištirpusias Lietuvos piliečių gretas pasirodė tada, kai telefonu vienas geriausių draugų pranešė emigruojąs svetur.

„Nereikia būti diplomuotu ekonomistu, kad suprastum, jog esant tokiems dideliems atlyginimų skirtumams, lietuviai išvyks iš šalies“, – sakė „DnB Nord“ banko vyriausiasis analitikas Rimantas Rudzkis. Jo teigimu, žmonės pirmiausia galvoja ne apie šalį, o apie savo šeimą ir vaikus.

Pasak R.Rudzkio, siekdama sustabdyti emigraciją, valdžia privalo iš esmės pagerinti viešojo sektoriaus teikiamų gėrybių kokybę. „Šalyje klesti korupcija, trūksta teisingumo, todėl pirmiausia reikia parodyti žmonėms, kad valstybė jais rūpinasi, – akcentavo R.Rudzkis. – Būtina skatinti ir ekonomiką, nuo verslo aplinkos apvalyti perteklinį reglamentavimą, kuris sudaro daugybę kliūčių verslui.“

Jo teigimu, priešingu atveju šalis susidurs su tokia socialine problema, kad viena tos situacijos nepajėgs suvaldyti. „Valdžia apgaudinėja save vildamasi, kad atvėrusi sienas trečiųjų šalių piliečiams, išspręs „Sodros“ problemas. Ukrainiečiai ir rusai savo šalyse uždirba panašiai tiek, kiek ir Lietuvoje. Juos Lietuva gali dominti nebent kaip tarpinė stotelė į Vakarų Europą“, – sakė R.Rudzkis.

- Reklama -

Jo teigimu, Vyriausybė privalo ne žodžiais, o skubiomis priemonėmis gerinti investicinę Lietuvos ekonomikos aplinką. „Tam yra šimtai būdų, trūksta tik politinės valios“, – sakė R.Rudzkis.

Ekonomistas Gitanas Nausėda įspėja: „Jeigu ir toliau tokiais tempais masiškai emigruos tautiečiai, Lietuvoje neliks lietuvių. Visame pasaulyje bus lietuvių, bet pačios Lietuvos nebeliks.“ Ekonomistas išgyvena, kad išvažiuoja vis jaunesni ir ekonomiškai aktyvūs gyventojai. „Lietuvoje lieka iš darbo rinkos pasitraukę pensininkai arba riboto darbingumo žmonės, todėl didėja santykis tarp dirbančių ir pašalpas gaunančių žmonių“, – sakė G.Nausėda.

Jei kasmet iš Lietuvos pasitrauks 2–3 proc. dirbančiųjų, Vyriausybei bus sudėtinga pasiekti net ir 2–3 proc. BVP augimą, jau nekalbant apie 8–10 proc. metinį BVP didėjimą. „Mažėjant dirbančiųjų skaičiui, likusieji privalės dirbti dar našiau“, – sakė G.Nausėda.

Ekonomistas įspėja, kad blogėjanti demografinė padėtis skatins Vyriausybę ne tik vėlinti pensinį amžių, bet ir imtis „kietesnio“ „Sodros“ biudžeto subalansavimo scenarijaus.

Trečiadienį šalies vadovė Dalia Grybauskaitė paragino nesigąsdinti išankstiniais surašymo duomenimis. „Negąsdinkite nei savęs, nei kitų. Pirmiausia, kiek žinau, mes dar tiksliai nežinome duomenų, – kartojo šalies vadovė. – Labai tikiuosi, kad dar mūsų daugiau nei 3 mln.“

Prezidentės vyriausiasis patarėjas Nerijus Udrėnas „Valstiečių laikraščiui“ tikino, esą ekonomikos augimas, darbo vietų kūrimas mažinant verslui barjerus, darbo našumo didinimas, įperkamo būsto pasiūla yra vieni svarbiausių veiksnių gerinant šalies patrauklumą.

„Tai savo ruožtu bus ir socialinės sistemos išlaikymo ir pagerinimo pamatas, – sakė N.Udrėnas.– Tačiau kartu reikia įgyvendinti „Sodros“ reformos paketą, kad ši sistema būtų tvari, o išmokos labiau susietos su įmokomis.“ Tačiau nei šalies vadovė, nei Vyriausybė kol kas nepasiūlė konkrečių priemonių, kaip sumažinti emigraciją.

„Piktina tai, kad valdančioji dauguma tarsi daro viską, kad tik Lietuvoje gyventi būtų kuo blogiau“, – teigė Lietuvos socialdemokratų lyderis Algirdas Butkevičius.

Sumažintos pensijos, atlyginimai, motinystės pašalpos – tai visiškai nereikalinga diržų veržimosi politika, kurios netaikydamos kitos šalys visgi įveikė krizę ir ne lėtesniais tempais kaip Lietuva kapstosi iš ekonominės duobės, sakė politikas. „Tai, kad Valstybinė ligonių kasa maždaug 700 milijonų litų laikė komerciniame banke, skamba mažų mažiausiai kaip pasityčiojimas varganus atlyginimus gaunantiems medicinos darbuotojams ir kitiems Lietuvos žmonėms, kurie mato vienintelį kelią – emigraciją“, – kalbėjo A.Butkevičius.

Medikai – vieni geidžiamiausių darbuotojų Vokietijoje ir Austrijoje. Šios šalys nuo gegužės 1 d. atvėrė darbo rinką 2004 m. į Europos Sąjungą įstojusių valstybių piliečiams.

Socialinės apsaugos ir darbo ministras Donatas Jankauskas pripažįsta, kad socialinio draudimo sistemai apdraustųjų mažėjimas yra didelis iššūkis. „Tačiau norėtųsi palaukti oficialių Statistikos departamento duomenų apie tai, kurių amžiaus grupių atstovų daugėjo ar mažėjo. Remiantis šiais duomenimis, taip pat patikslintomis darbo jėgos ir makroekonominėmis prognozėmis, reikės patikslinti ir pensijų sistemos reformos prielaidas“, – tikino D.Jankauskas.

Pasak jo, pensijų sistemai svarbiausi rodikliai yra potenciali darbo jėga (užimtieji ir bedarbiai). „Iššūkiai, susiję su visuomenės senėjimu ir gyventojų skaičiaus mažėjimu, yra bendri visoms senosios Europos šalims, ne tik Lietuvai, o didelė emigracija – dar viena problema, kurią Lietuvai reikės išspręsti“, – sakė ministras.

D.Jankausko teigimu, svarbiausias Vyriausybės tikslas – sudaryti tokias sąlygas Lietuvoje, kad žmonės netrokštų išvykti, o išvykę ir pasisėmę idėjų, patirties, norėtų sugrįžti. Tai esą priklauso ne vien nuo valdžios sprendimų, bet ir darbdavių požiūrio, atlyginimų dydžio ir bendros atmosferos visuomenėje.

 

 

Klaipėdos.info

 

 

 

- Reklama -

Kaip išsirinkti sodybą savo vestuvėms?

Senovę menanti sodyba yra puiki idėja vestuvių temai. Jį sieja draugiškas asociacijas ir, svarbiausia, ji asocijuojasi su gamta. Jaunos poros vis dažniau siekia istoriją primenančių akcentų, nes tai – grįžimas prie to, kas tikra,...

Atsargų valdymas įmonėje – prasmė ir būtinumas

Atsargų valdymas yra vienas iš pagrindinių šiuolaikinių įmonių iššūkių. Tinkamas požiūris į šią veiklos sritį turi tiesioginės įtakos ne tik įmonės veiklos likvidumui, bet ir jos gebėjimui patenkinti klientų lūkesčius ir pasiekti konkurencingumą rinkoje....

Vyriška odinė rankinė per petį: praktiška ir patogu

Kiekvienas vyras savo spintoje turėtų turėti keletą privalomų aksesuarų - tai patvirtins dauguma dailiosios lyties atstovių. Peteliškė, kaklaraištis ar rankogalių sagos yra klasika, tačiau yra ir kasdienių aksesuarų, pavyzdžiui, kuprinės ir vyriškos rankinės per...

Kaip tinkamai pasiruošti kelionėms į Europą?

Svajojate apie patogią ir pigią kelionę į Vokietiją, Belgiją ar Olandiją, bet nelabai žinote, kur tokią kelionę rasti? O kelionės pasiruošime svarbiausias etapas – tinkamas transporto susiradimas. Turėdami gana platų pasirinkimą pasiūloje, pradedame ieškoti...

Patarimai, kaip išsirinkti patikimą antivirusinę programą

Antivirusinis produktas yra programa, skirta aptikti ir pašalinti virusus ir kitą kenkėjišką programinę įrangą iš jūsų kompiuterio. Kenkėjiška programinė įranga – tai kodas, galintis pakenkti jūsų kompiuteriams, bei juose esantiems duomenims. Įrenginiai gali būti...

Kineziterapeutai – sporto ir reabilitacijos specialistai

Fizinis aktyvumas pastarosiomis dienomis drastiškai išaugo siekiant išlaikyti sveiką gyvenimo būdą. Dauguma žmonių renkasi sportą, o ne mankštą. Sportas yra dviprasmiškas sveikatai, turintis ir teigiamą, ir neigiamą poveikį. Tai pirmiausia pagerina fizinę kūno būklę,...

Įmonių steigimo eiga

Prieš kuriant įmonę, labai svarbu atlikti išsamų rinkos tyrimą ir analizę. Tai apima tikslinės rinkos nustatymą, konkurentų analizę ir galimos prekės ar paslaugos paklausos įvertinimą. Atlikdami išsamų tyrimą, verslininkai gali įgyti vertingų įžvalgų apie...

Chirurgas įspėja apie plačiai pasaulyje paplitusią ligą: net 80 proc. atvejų paveldima genetiškai

Venų ligos – vienos plačiausiai paplitusių ligų pasaulyje. Kas ketvirta pasaulio moteris ir kas šeštas vyras turi veninį kraujotakos nepakankamumą. Pasak sveikatos priežiūros tinklo „Antėja“ kraujagyslių chirurgo Narimanto Markevičiaus, svarbu laiku atpažinti sveikatos sutrikimus...

Atsirado blusų? Patarimai, ką daryti

Šiltas ruduo padidino blusų aktyvumą, kenkėjų kontrolės ekspertai jų aptinka ne tik rūsiuose, namuose, kur laikomi gyvūnai, bet ir vaikų darželiuose, gamybinėse patalpose bei viešuosiuose tualetuose. Ką daryti, jei patalpose pastebėtos blusos? „Blusos gali tapti...

Imuninė sistema: reaguoti ir nereaguoti

Prasidėjo ruduo, artėja žiema. Imame sukti galvą, kaip galėtume išvengti daugybės ligų ir išgirstame skambų patarimą: stiprink imunitetą. Visgi Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centro (VU GMC) profesorė, imunologė dr. Aurelija Žvirblienė nesižavi imuniteto stiprinimo...

Fizinis aktyvumas, smegenų lavinimas ir miegas – svarbiausi būdai, padedantys gerinti atmintį

Atmintis – gyvybiškai svarbi žmogaus gyvenimui. Dauguma situacijų, kai ką nors pamirštame, eikvoja mūsų laiką ir kelia įtampą. Didėjant informacijos srautams, greitėjant gyvenimo ritmui, nemažai žmonių skundžiasi suprastėjusia atmintimi. Dėl to nukenčia gyvenimo kokybė....

Kiek laiko automobilį verta drausti kasko?

Rugpjūčio mėnesį net kelissyk siautusi stichija negailėjo nei pastatų, nei automobilių. Pastarųjų savininkams audrų padaryta žala sudarė kone pusę visų registruotų žalų. Tačiau į draudimo išmokas pretenduoja tik tie, kurie apsidraudė automobilius kasko draudimu....

Belaidė apsaugos sistema: kaip ji gali sumažinti vagystės riziką?

Šiuolaikiniame pasaulyje verslo ir namų apsaugos sistemos tapo neatsiejama apsaugos nuo vagysčių, vandalizmo ir kitos nusikalstamos veiklos dalimi. Tobulėjant technologijoms, apsaugos sistemos išsivystė į kameras, signalizacijas, prieigos kontrolės sistemas ir kitas pažangias funkcijas. Be investicijų...

Ar ekologiškos arbatos tinka kiekvienam?

Lietuvoje žmonės nuo seno rinko vaistažoles ir jas džiovino. Kiekviena mama ir moteris žinojo pievoje augančių gėlių pavadinimus ir žinojo nuo kokių negalavimų ar ligų jos gali padėti. Šis žinojimas ir amatas buvo perduodamas...